Home | Služby | Chodníky

Chodníky a cesty

Při výstavbě chodníku nebo cesty je nutné mít na paměti několik pravidel. Vyvarovat se velkým stromům, vytyčit dostatečnou šířku a neodbýt podkladovou část. Podle zatížení a využití se pak také volí pevný povrch chodníku nebo cesty.

Příprava stavby chodníku nebo cesty

Při promýšlení, kam chodník či cestu umístíte, mějte vždy na paměti, že není vhodné, aby vedly v blízkosti velkých stromů. Jejich kořeny by se mohly výstavbou chodníku zpřetrhat a stromy pak uhynou. Navíc by v budoucnu mohly kořeny stromů poškodit i samotný chodník, nebo cestu. Příkladem stromu, který koření blízko povrchu, je například javor. Některé keře či stromy není také vhodné sázet do blízkosti chodníku či cesty.

Trasu chodníku je nutné před vlastním zahájením výkopových prací pro chodník vyznačit. Rozmyslete si, zda bude chodník rovný, nebo zakřivený. Chodník by také měl být dostatečně široký – aby se na něm pohodlně vyhnuli dva lidé, nebo aby dva lidé mohli vykročit vedle sebe. Minimální doporučená šířka pro chodník od branky k domu je jeden metr. Ostatní chodníky na zahradě mohou být i půl metru široké. U cesty je nutné, aby po ní bez omezení projel automobil.

chodníky a cesty

Podklad chodníku či cesty

Aby se chodník nepropadal, musí mít pevný a solidní podklad. U cesty, po které budete jezdit autem, to platí o to více. Povrch se nesmí pod váhou automobilu bortit.

Začíná se zemními pracemi – vyhloubí se výkop o hloubce třicet centimetrů plus výška dlažby, nebo pevného povrchu chodníku či cesty. Na dno se naveze přibližně 15 centimetrů hrubého štěrku. Jako další vrstva poslouží štěrková drť opět ve výšce 15 centimetrů.

Každá z vrstev se musí řádně upěchovat. Právě udusání vrstev zaručí delší životnost, chodník či cesta se nebude propadat a zůstane pěkně rovná. Profil cesty pak mívá sklon ke stranám, aby se nevytvářely louže. Pokud nechcete, aby do chodníku prorůstal trávník, je lepší jej olemovat  obrubníky.

Volba povrchu

Povrch chodníků na zahradě by měl být zpevněný. Pevný povrch na rozdíl od pískové cestičky nezarůstá plevelem a lépe se udržuje.

Pevný povrch je přímo nutný u příjezdové cesty například ke garáži. Vhodné jsou například zatravňovací tvárnice ve tvaru mřížky, lépe pak různé betonové tvarovky a dlažby.

Vše ale začíná u nás – základem jsou dobře a precizně provedené zemní práce. Pokud plánujete stavbu chodníku nebo příjezdové komunikace, objednejte si naše služby. Provedeme zemní práce i s odvozem přebytečné zeminy.

Zemní výkopové práce
Komplexní služby úprav terénu

Petr Marhold

Frindova 1184/32A
407 46 Krásná Lípa

 

 (+420) 774 574 113
 petr0450@seznam.cz

IČO: 88571823
DIČ: CZ-7311032377

Zemní výkopové práce